צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
 03-5500661

בית שלישי בנחלה

במסגרת החלטות רשות מקרקעי ישראל אשר התקבלו לאחר שניתן פסק הדין בבג"ץ הקשת המזרחית, נתנה האפשרות לבעלי נחלות לבנות יחידה שלישית בתוך חלקת המגורים.

 

החלטה זו הינה הטבה משמעותית שמטרתה לתת מענה למצב הקיים ולגידול האוכלוסיה במגזר המושבים אשר נאלץ להתמודד עם מצוקת הדיור וההגבלה מלבנות על עתודות קרקע שמיועדת למגורים שיש ברשותו.

 

כיום, קימות 2 אפשרויות לבניית בית שלישי בנחלה:

 

1. מי שיכול להוכיח כי מתקיים רצף בינדורי, קרי קיומם של שלושה דורות בנחלה (סבא, בן ונכד).

 

 הקושי להוכיח, כי יש שלושה דורות המתגוררים באותה נחלה וכל אחד מהם מוגדר כתא משפחתי נפרד, הקשתה על רבים לבנות יחידת מגורים שלישית אשר היתה צורך השעה מבחינתם.

 

2. הצטרפות להחלטות החדשות של רשות מקרקעי ישראל.

 

במסגרת ההחלטות החדשות של רשות מקרקעי ישראל נקבע, כי חברי האגודה שיצטרפו להחלטות החדשות של רמ"י וישלמו את תשלום דמי ההצטרפות להחלטה, יוכלו לבנות את הבית השלישי בחלקת המגורים מבלי צורך להוכיח קיומו של רצף בינדורי.

 

במשך תקופה ארוכה היה קיים חשש כי למרות ההחלטה של רמ"י לא יהיה ניתן לממש את ההחלטה מפני שהיתה קיימת הגבלה על מס' יחידות המגורים אותן ניתן לבנות בכל מושב על פי תוכניות מתאר ארציות אולם ועדת המשנה לנושאים תכנוניים עקרוניים (ולנת"ע) החליטה בחודש נובמבר 2015 להמליץ למועצה הארצית לתכנון ובנייה על תיקון לתמ"א 35 דבר שיאפשר בנייה של בית מגורים שלישי בנחלה, מבלי שהדבר יחייב הכנת תוכנית כוללת ליישוב, ומבלי שאותה יחידת דיור שלישית תיספר במספר היחידות המאושרות כיום בכל מושב.

עבור לתוכן העמוד