צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
 03-5500661

רכישת משק

משרד עורכי דין ונוטריון גלעד שרגא מתמחה בתחומי האגודות השיתופיות והמושבים, ובין היתר מעניק ייצוג משפטי גם ללקוחות המעוניינים לרכוש משק חקלאי. אם גם אתם חולמים על רכישת משק בפריפריה או במרכז חשוב שתדעו כי אמנם מדובר במשימה מורכבת, אך היא בהחלט ניתנת לביצוע.

מורכבותה של רכישת משק

ישנם לא מעט פרמטרים המשחקים תפקיד מהותי בעת רכישת משק חקלאי, ואחד הבולטים שבהם הוא זכות הבעלות. זאת מאחר שבמרבית המקרים תהיה הבעלות של המדינה דרך רמ"י (רשות מקרקעי ישראל), וזאת בניגוד לקנייתה של דירה בעיר, המקנה זכות חכירה או בעלות לקונה. כלומר, רמ"י עצמה מעניקה לקונה זכות המכונה "בר רשות", שנותנת לו את האפשרות החוקית להשתמש במשק.

אין בכך כדי לגרוע מזכויותיו של הקונה, אך מדובר בהליך מורכב ומסועף יותר. כמו כן, לצד רישום של הזכויות ברשות מקרקעי ישראל, לעיתים קרובות יש לפנות גם אל הסוכנות היהודית לא"י. זאת מפני שרמ"י  מהווה גורם מתווך בין המדינה לסוכנות, שנותנת ליישוב (האגודה השיתופית) את זכות השימוש בקרקע.

אישור גם מהאגודה השיתופית

כאמור, המושב מקבל זכות שימוש בקרקע מרמ"י (במושבים בהם קיים הסכם משבצת דו צדדי) או מהסוכנות היהודית לא"י (במושבים בהם קיים הסכם משבצת תלת צדדי), והוא נמצא במעמד של שוכר אשר מעניק את הזכויות לחברי האגודה במעמד של בר רשות.

על כן, שלב נוסף של רכישת משק הוא קבלת הקונה בתור מועמד לחברות באגודה השיתופית, ותמיכתה והסכמתה של האחרונה בהעברתן של הזכויות על המשק בין הצד הקונה לצד המוכר. בתוך כך, יש להתקבל כחבר מושב על מנת לקבל את הזכויות על המשק, וגם כאן מדובר בתהליך ארוך המורכב מפנייה ראשונית לאגודה, פגישה עם ועדת קבלה וקיום מבדקים, ואישורו של ועד המושב על קבלת הקונה כמועמד לחברות באגודה בהתאם להמלצותיה של ועדת הקליטה.

לבסוף, לאחר שנת ניסיון, מחליטה האסיפה הכללית על קבלתו של הקונה לחברות. יחד עם זאת, אין בכך לומר שעסקת המכירה חייבת להתעכב עד לקבלה לחברות, וניתן בהחלט לקדמה בפרק זמן קצר בהרבה.

חשיבותו של עורך הדין

בעסקאות מקרקעין מכל סוג אין תחליף לעורך דין מנוסה ומיומן, הדבר נכון על אחת כמה וכמה כאשר מדובר ברכישת משקים חקלאיים. משרדנו יפעל עבורכם לכל אורך העסקה, החל בבדיקת מצבן של הזכויות על הנכס מול רשות מקרקעי ישראל, המוסדות המיישבים והאגודה, רשם המשכונות והוועדה המקומית לתכנון ובנייה. מדובר בבדיקות הכוללות קבלת מידע מקדים על חובות, שעבודים, עיקולים, צווי הריסה, חריגות בנייה, הפקעות וזכויות צד ג' על הזכויות במשק החקלאי. כמו כן, אנו נבאר לקונה את כל שלבי הקליטה, נייעץ לגבי היבטי המיסוי השונים, נמליץ על בדיקות נוספות ברשויות השונות, וכמובן נערוך חוזה מכר חוקי ונדאג לאישורו מול הגורמים הרלוונטיים עד לרישומן של הזכויות במשק על שמו של הקונה בספרי המקרקעין ובמוסדות המיישבים.

לפרטים נוספים אודות רכישת משק ולתאום פגישה, התקשרו אל משרדנו בטלפון שמספרו 03-5500661.  

 

עבור לתוכן העמוד