צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
 03-5500661

שימוש חורג

 

השימוש המגוון הנעשה בשנים האחרונות בשטחי המשק החקלאי ע"י חברי המושבים, במטרה ליצור הכנסות חלופיות ונוספות על אלו אשר היו נהוגות בעבר ואשר נבעו מהפעלתו ועיבודו של המשק החקלאי בלבד, הביא לפעילות ענפה של השכרת מבנים ושטחים חקלאיים לצורכי מסחר ואחסנה במושבים, פעילות אשר לא תמיד מתיישבת עם הגדרת המינוחים המשפטיים המופיעים בהסכם המשבצת עליו חתומה האגודה השיתופית עם רשות מקרקעי ישראל, בהם מאוזכרים תנאי השימוש במקרקעי משבצת האגודה.


פעילות זו שמימדיה התעצמו בעשור האחרון, הביאה לגל של תביעות שהוגשו מצד רשות מקרקעי ישראל כנגד אותם חברי האגודה אשר עשו שימוש חורג בנחלה, וזאת בניסיון לצמצם את התפשטות התופעה, וללא נקיטת יוזמה לשינוי ההגדרות והמינוחים הארכאיים אשר שיקפו את המציאות החקלאית לפני שנים רבות.

 

חלקן של התביעות המוגשות כנגד המתיישבים הינן ע"י רשות מקרקעי ישראל וחלקן ע"י הועדות המקומיות לתכנון ובניה.

 

במסגרת החלטת בג"ץ 1027/04, אושרה החלטה 1101, בכפוף למס' הסתייגויות ובעצם נפתח צוהר להסדרת שימושים חורגים בנחלה.

 

במסגרת נוהל 21.11 - נוהל אשר הוציאה רשות מקרקעי ישראל ביום 6.12.11 -  נקבע כיצד יש להסדיר את עבודת הרשות הנוגעת לשימוש במבנים לתעסוקה שאינה חקלאית בחלקת המגורים.

 

כיום, נוהגים ברשות מקרקעי ישראל לבדוק ולבחון כל בקשת העברת זכויות בנחלה, רק לאחר שנשלח מפקח לבדוק את מצבה הפיזי של הנחלה ואת המחוברים הנמצאים עליה.

קיומן של חריגות בניה ו/או שימושים חורגים בשטח הנחלה, מעכבים את הליך השלמת העברת הזכויות וגורר אחריו תביעות להסדרת החריגות ו/או השימושים החורגים.

  

יש לדעת, כי תביעות מסוג זה אשר אינן מטופלות באופן מקצועי, עשויות להביא לנזקים לבעל הנחלה ובין היתר לתשלום קנסות גבוהים במיוחד.


אם קיבלתם התראה או תביעה מרשות מקרקעי ישראל או מהוועדה לתכנון ובניה על שימוש חורג שנעשה בשטח הנחלה שלכם אל תתעלמו!


התייעצו עמנו ובאו לקבל הכוונה וטיפול משפטי על מנת לקבל את ההחלטה הנכונה מה הדרך הטובה ביותר עבורכם.

סלוגן
דלג על סלוגן

אנחנו כאן בשבילכם לייעוץ והכוונה משפטית

במייל, בפורום ובטלפון – 03-5500661

עבור לתוכן העמוד