צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
 03-5500661

ירושת משק חקלאי

 

 

סוגיית הורשת המשק החקלאי, והאפשרויות בהן ניתן להוריש את המשק החקלאי לדור הבא, הינה סוגיה מורכבת ושונה מהורשת נכס נדל"ן אחר. הוראות חוק הירושה אשר אמורות להסדיר את דרכי הורשת המשק החקלאי אינן מהוות מקור חקיקתי בלעדי והן אינן מכסות באופן מקיף את מגוון האפשרויות  הקיימות ולמעשה הוראות אלו אינן מותאמות לעידן הכלכלי חקלאי בו אנו חיים, המאה ה - 21.


הורשת משק חקלאי, אינה רק הורשה של זכות מקרקעין, זכות קניינית, אלא היא כוללת בתוכה גם את הזכויות הנובעות מחברות באגודה השיתופית וממעמדו של המוריש כחבר באגודה השיתופית.

במרבית המושבים בארץ, בהם זכויותיו של חבר האגודה במשק החקלאי מקורן בהסכם המשבצת עליו חתומה האגודה ורשות מקרקעי ישראל, זכויות המוריש כפופות להוראות הסכם המשבצת.

כאשר במושבים בהם חלקת המגורים של המשק הינה אדמה הרשומה על שמו של בעל המשק, או כאשר למתיישב יש הסכם חכירה ישיר מול רשות מקרקעי ישראל, זכויות ההורשה של המשק יהיו בהתאם להוראות סעיף 114 לחוק הירושה .

  

 

לאור העובדה, כי קיים שוני מהותי בין נוסח הסכמי החכירה והסכמי המשבצת השונים הקיימים במושבים (הסכם חכירה ישיר, הסכם משולש, הסכם דו צדדי), זכויותיהם ומעמדם של בעלי המשק ואפשרויות ההורשה, משתות בהתאם להסכם החל בכל משק חקלאי.

 

חשוב להכיר את השוני וההבדלים במעמד המתיישב וכן את הזכויות הניתנות ע"י האגודה בנחלה משום שזה המקור הבלעדי לדעת מה הן דרכי הורשת הנחלה, כפי שנקבעו בהסכם הרלבנטי לכל נחלה ולכל מושב.

  

דרכי הורשת נחלה במושב, הינה מהסוגיות המשפטיות המורכבות הקיימות בדין הישראלי היא אינה נהירה דיה לציבור הרחב ולעורכי הדין וגם בתי המשפט מתחבטין בסוגיה זו רבות כשזו מגיעה לפתחם והם נדרשים להכריע בה.

 

איזה הסכם חל? ומה גובר על מה? הוראות חוק הירושה? הוראות הצוואה? הוראות הסכם החכירה? או מינוי בן ממשיך?

 

בחלק מהסכמי המשבצת, מוגדרת הנחלה כנכס שאינו חלק מנכסי העיזבון של המוריש שבר שאינו מאפשר להורות בצוואה מה יעשה בנחלה לאחר פטירת ההורים.

 

אם מדובר במושב בו ניתן לערוך צוואה, זכרו כי ניסוח נכון של הצוואה, בהתאם להחלטות רשות מקרקעי ישראל ורשויות המס, יכול למנוע סכסוכים ואי הבנות בין היורשים בעתיד, ולחסוך כספים רבים מהיורשים עצמם.

 

לכן עצתנו היא בראש ובראשונה קראו את הסכם המשבצת הרלבנטי או את הסכם החכירה הקיים והתייעצו עם עו"ד מומחה בתחום המושבים, על מנת לקבל חוות דעת משפטית המתאימה למקרה שלכם.

 

 

                   

   

קטגוריות נוספות בירושת המשק החקלאי:


 

 

סלוגן
דלג על סלוגן

אנחנו כאן בשבילכם לייעוץ והכוונה משפטית

במייל, בפורום ובטלפון – 03-5500661

עבור לתוכן העמוד