צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
 03-5500661

בג"ץ הכריע: בגידה לא תשלול זכויות בדירה משותפת

פרשת "הבוגדת" כפי שכונתה בשנים האחרונות בקרב משפטנים ואנשי תקשורת, הגיעה היום לסיומה במסגרת דיון נוסף של בית המשפט העליון בהרכב של 9 שופטים שדנו בה.

 

סיפור המעשה התחיל בשנת 2013 לאחר 30 שנות נישואים, גילה לפתע הבעל כי אשתו בוגדת בו והגיש תביעה לגירושין בעילת "אשמת ניאוף".

 

בית הדין האזורי בחיפה קבע כי על הבעל לגרש את אשתו וזאת למרות סירובה של האשה להתגרש.

בני הזוג אומנם הגיעו להסכמות בנושא הגירושין אך נשארו חלוקים בעניין חלוקת הרכוש ביניהם. בעוד האשה טוענת שמגיעות לה מחצית מהזכויות בבית המגורים ובמגרש, טען הבעל שבית מגוריהם נבנה על מגרש שקיבל בירושה עוד קודם לנישואי ולכן לא מגיעות לאשתו זכויות.

 

בית הדין האזורי פסק: כי יש להכיר בשיתוף הנכסים שבין שני בני הזוג ולכן לאשה מגיע מחצית הזכויות במגרש ובבית המגורים.

 

הבעל ערער על פסק הדין לבית הדין הגדול.

 

בית הדין הגדול קבע: אכן צודק הבעל בטענתו, מלבד משך שנות נישואיהם הארוכות של בני הזוג יש להוכיח דבר נוסף כדי להראות יחסי שיתוף מלאים ולאור העובדה שהאשה בגדה בבן זוגה הדבר פוגע בשיתוף.

 

האשה לא התייאשה ובשנת 2018 עתרה לבית המשפט העליון אשר דן בעתירה בהרכב של שלושה שופטים.

בהחלטת רוב של הרכב בית משפט העליון  החליט בית המשפט שלא להתערב בהחלטת בית הדין הגדול וקבע, כי מעשה הבגידה שלל את יחסי השיתוף בין בני הזוג.

פסק הדין של בית המשפט העליון הוכתר בשם "הבוגדת" ולפיו יש להעניש את האשה על מעשה הניאוף.

 

בעקבות בקשה לדיון נוסף החליטה נשיאת בית המשפט העליון בשנת 2019 לקיים דיון נוסף בהרכב מורחב של 9 שופטי בית המשפט העליון שידון שוב בסוגיה.

 

ביום 24.6.21, הכריע בית המשפט, כי זכות האשה לקבל את מחצית דירת המגורים היא זכות מהותית שאינה תלויה ברישום הפורמלי של הדירה על שמו של הבעל ולכן לא ניתן לשלול את הזכות גם כאשר הפרידה בין בני הזוג התרחשה בשל בגידה מצד האשה.

 

נישואיהם של בני הזוג במשך 30 שנה הקנתה לאשה זכויות בבית המגורים מכח הלכת השיתוף ומכיוון שקודם התרחש שיתוף רכושי בין בני הזוג ורק בחלוף שנים רבות התגבש חוסר נאמנות מינית של האשה לבן זוגה, לכן לא ניתן לשלול ממנה את השיתוף ברכוש.

עוד קבע בית המשפט כי על בית הדין הרבני להתרכז ולפסוק בענייני רכוש על פי הדין האזרחי ולהימנע מלערב את סוגיית הדין הדתי בשאלת השלכות הבגידה על רכושם של בני הזוג.

 

תמצית פסק הדין - אי נאמנות מינית במשך מספר חודשים אינה מהווה נסיבה שיש בכוחה לשלול בדיעבד זכויות קנייניות שכבר התגבשו בין בני הזוג במשך עשרות שנים. לפסק הדין הבוגדת השלכות גם על גירושין במושבים לאחר שאחד מבני הזוג קיבל את הנחלה בירושה מהוריו והמשיך להתגורר בה יחד עם בת זוגו במשך שנות נישואיו. 

 

עבור לתוכן העמוד