צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
 03-5500661

חוזר משרד - 26/2012

משרדנו מביא בפניכם סקירת מאמרים, פסקי דין, פסקי בוררות, החלטות שניתנו על ידי רשם האגודות והחלטות מינהל מקרקעי ישראל, אשר פורסמו לאחרונה בתחום המגזר החקלאי, בנושא אגודות שיתופיות, מושבים, משקים חקלאיים, "בן ממשיך", משקי עזר, בתים מקצועיים, מיסוי מקרקעין, וירושת המשק החקלאי.

 

 

לאור הפניות הרבות למשרדנו בימים האחרונים, באשר לפרסומים השונים בכלי התקשורת אודות קבלת החלטה חדשה של מינהל מקרקעי ישראל העוסקת בהחלטה 979,  מצאנו לנכון להביא לידיעתכם את העובדות הבאות:

 

 

בישיבת הנהלה מיוחדת של מינהל מקרקעי ישראל, שהתקיימה ביום 17.1.12, הוצגו בפני הנוכחים הוראות הביצוע אשר גובשו במהלך החודשים האחרונים ע"י האגף החקלאי ואשר אמורות לצקת תוכן להחלטה 979, ולאפשר את יישומה ומימושה של ההחלטה.


הצגת התוכנית וההוראות מצביעות על כך, כי אכן המינהל שוקד על מימוש ההחלטה ופעל מאז אישורה של החלטה 979 ע"י בית המשפט העליון במהלך חודש יוני 2011, על מנת שניתן יהיה להוציא את ההחלטה לפועל אולם הוראות אלו טרם פורסמו לכלל הציבור ועדיין לא קיבלו תוקף.

 

במסגרת הדיון ציין השר אטיאס, כי:

"אנו משחררים היום חסם משמעותי בהסדרת הקרקעות החקלאיות, במושבים וקיבוצים שהיקפן נאמד ב כ 3 מליון דונם... החקלאים יוכלו למכור או להשכיר את בתיהם ולהוסיף יחידות דיור לחלקת המגורים אך במקביל יגביר המינהל את השמירה על הקרקע והאכיפה כנגד שימושים חורגים בקרקע חקלאית".


לדברי מנהל המינהל, בנצי ליברמן, מדובר בהסדר חשוב ובעל משמעות קניינית מרחיקת לכת עבור בעלי הנחלות, משמעות החלטת המינהל הינה התחלה בקידום חתימה על חוזים פרטניים מול בעלי נחלות במושבים שתאפשר את עיגון זכויותיהם הקנייניות בחלקת המגורים.


מנהלת האגף החקלאי, הגב' שולה בן צבי, הציגה בפני שר הבינוי והשיכון את התכנית להתנעה ולמימוש החלטה 979 להסדרת זכויות החקלאים בקרקע.


כידוע וכפי שכבר פרסמנו בעבר, בהסדר החדש יעוגנו זכויות בעלי הנחלות בחלקת המגורים, דבר שיאפשר להם לפצל מגרש, להשכיר, למכור ולבנות בחלקת המגורים.

בגדול, ההסדר החדש קובע כי חלקה א' של הנחלה במושב ( הכוללת חלקת המגורים עד 2.5 דונם) תוחכר לבעל הנחלה בחוזה חכירה לדורות ל-תקופות מתחדשות של 49 שנה. יתרת המשבצת תוחכר לאגודה בחוזה חכירה לדורות. בעלי הנחלות שיצטרפו להסדר, יוכלו לרשום את זכויותיהם בחלקה א' של הנחלה הכוללת את חלקת המגורים.

 

אנו מקווים שבמהלך השבועות הקרובים תפורסמנה הוראות הביצוע אשר מהם ניתן יהיה ללמוד כיצד תמומש ההחלטה, אולם יש לזכור, כי הדרך למימושה עוד ארוכה, יוקמו צוותים ייעודיים לכך במינהל מקרקעי ישראל אשר יטפלו בין היתר בהליך רישום המשבצת, הכנת חוזה החכירה וכד'

 

לכשתפורסמנה ההוראות נביא אותן לידיעתכם.

 

 

 

ניוזלטר זה הינו למידע כללי בלבד, ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה.

 

 

ניוזלטר זה נשלח אליך היות שהינך מופיע/ה ברשומותינו כמי שהסכימ/ה לקבל את חוזר המשרד המופץ ע"י משרדנו באם לא נתת הסכמתך כאמור, אנא קבל/י התנצלותנו. במידה ואינך מעוניין/ת לקבל הודעות דומות בעתיד, נא שלח/י הודעה באמצעות הקישור המפויע בתחתית העמוד.

 

לשאלות והערות ניתן לפנות למנהל האתר בדוא"ל office@gilad-law.co.il

סלוגן
דלג על סלוגן

אנחנו כאן בשבילכם לייעוץ והכוונה משפטית

במייל, בפורום ובטלפון – 03-5500661

עבור לתוכן העמוד