צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
 03-5500661

ביטול הפטור מתשלום מס שבח על מספר יחידות מגורים במשק החקלאי

ביום 5.5.13, הסתיים תוקף הוראת שעה, המקנה פטורים והטבות במס שבח במטרה להגדיל את היצע הדירות למגורים. הוראת שעה בחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה) (הגבלת היצע של דירות מגורים הוראת שעה), תשע"א – 2011, אפשרה לבעלי זכויות במשקים חקלאים המעוניינים למכור את זכויותיהם במשק חקלאי עליו בנויות מס' יחידות מגורים, לקבל פטור מתשלום מס שבח על 3 יחידות מגורים המצויות על שטח המשק החקלאי.


מצב החוק אשר היה קיים בטרם חוקקה הוראת השעה, העניק פטור מתשלום מס שבח רק לדירת מגורים אחת, בהתאם לסעיף 49 ב (1)
לחוק מיסוי מקרקעין.

לאור העובדה ששוק הנדל"ן סבל מגאות מחירים עקב מחסור בדירות והפחתה במספר התחלות הבניה, החליטה הממשלה במהלך שנת 2011, על חקיקת הוראת שעה אשר תאפשר לבעלי דירות לממש את נכסיהם ולהוציא לשוק הדירות מס' רב יותר של דירות למגורים, במטרה להביא להגדלת היצע הדירות ולעצירת עליות המחירים. הוראת שעה זו הוארכה זה מכבר והיא הסתיימה ביום 5.5.13 .


יש לקחת בחשבון, כי במידה והוראת שעה זו לא תוארך כפי שמסתמן כיום, עסקאות הנערכות כיום, לאחר סיומה של הוראת השעה, לא יהנו מהפטור שאיפשר מכירת מס' יחידות מגורים וקבלת הפטור מתשלום מס שבח על כל יחידות המגורים הקיימות במשק, דבר שישפיע על שיעור תשלום
המיסוי הצפוי למוכר המשק.


כמו כן, לאור המצב השורר כיום בשוק הנדל"ן, והעובדה, כי הוראת השעה לא הביא לתוצאה המיוחלת של הפחתת מחירי הדיור, והעובדה, כי חלה ירידה משמעותית בגביית תשלומי המס עבור קופת המדינה, התקיימה בשנה האחרונה במשרד האוצר וברשות המיסים עבודת מטה נרחבת אשר אמורה להביא לשינוי המצב הקיים, ואשר גולת הכותרת שלה הינה ביטול הפטור הקיים מתשלום מס שבח, בהתאם לסעיף 49 ב (1)
לחוק מיסוי מקרקעין.


כיום, מעניק החוק פטור מתשלום מס שבח במכירת דירת מגורים, אחת ל- 4 שנים, פטור זה מאפשר לבעלי נכסים המחזיקים מס' דירות מגורים, לערוך תכנון מס חוקי ולממש אחת ל- 4 שנים, דירת מגורים אחת, ובכך להנות מפטור מלא שאינו מוגבל בתקרה, ובתנאי שהתמורה לא הושפעה מקיומן של זכויות בניה שאינן מנוצלות.


על פי פרסומי פקידי האוצר, קיימת סבירות, כי פטור זה יבוטל, ולמעשה ניוותר עם הפטור הקיים לבעלי יחידת מגורים אחת שזו דירתם היחידה בישראל פטור לפי סעיף 49 ב (2).

 

כמו כן, משרד האוצר מתעתד להגיש לכנסת הצעת חוק אשר תטיל מס שבח גם על רווחים ממכירת דירת מגורים ליחיד כאשר המדובר במכירת דירות יוקרה.

 

עצתנו למי שבבעלותו יותר מדירת מגורים אחת והוא עומד בתנאי הפטור הקיימים (לא מכר דירה במהלך 4 שנים אחרונות והוא זכאי לפטור), מומלץ לו לשקול את מכירת הדירה השניה לפני כניסתן לתוקף של ההוראות החדשות הצפויות לתחילת שנת 2014 .

נוכח השינויים הרבים הצפויים בחקיקה ובמיסוי מקרקעין אשר ישליך על שיעורי המיסוי במכירת משקים חקלאיים, אנו ממליצים ללקוחותינו להתעדכן בסמוך למועד עריכת העסקאות במקרקעין ולא להסתמך על ידיעות שאינן מבוססות וחקיקה שאינה רלבנטית .

 

 

סלוגן
דלג על סלוגן

אנחנו כאן בשבילכם לייעוץ והכוונה משפטית

במייל, בפורום ובטלפון – 03-5500661

עבור לתוכן העמוד