צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
 03-5500661

העברת זכויות בנחלה ליורש שאינו קרוב

דרורה הינה בעלת זכויות בנחלה באחד המושבים במרכז הארץ וכבר שנים שהיא אינה מעבדת את המשק ועוסק למחייתה באומנות ופיסול. 

עוד בהיותה צעירה, החליטה דרורה שהיא מעדיפה להתנהל באופן עצמאי מבלי שום רצון להיכנס למסגרת משפחתית מחייבת ולהתרחק ממוסד הנישואין היא התגוררה יחד עם הוריה עד לפטירתם וקיבלה מהם את הנחלה בירושה.

 

היות וגילה של דרורה כבר נושק לגיל 80 והיא מוגדרת כאוכלוסייה המצויה בסיכון בשל נגיף הקורונה, עם סיומו של הסגר הראשון היא מיהרה להגיע למשרדנו ובקשה להבטיח, כי זכויותיה בנחלה יועברו לבת אחותה אשר נמצאת עימה בקשר יומיומי כבר שנים רבות דואגת לה ומפיגה את בדידותה, ולכן היא מעוניינת לגמול לה על העזרה והסיוע שהיא מקבלת ממנה.

 

לאחר שבחנו את האפשרויות העומדות בפניה ואת רצונותיה השונים של דרורה, נערכה צוואה באופן שתבטיח את העברת הזכויות בנחלה לאחיינית ואת קיום שאר בקשותיה של דרורה.

הסברנו לדרורה שלמרות רצונה להוריש את זכויותיה לאחיינית, עליה לדעת שמדובר במתנה שטומנת בחובה גם תשלום כספי גבוה שכן על פי הגדרות רשות מקרקעי ישראל, האחיינית שלה אינה נחשבת "קרוב" ולכן היא תידרש לשלם דמי רכישה מלאים כאשר תבקש להעביר את זכויותה בנחלה על שמה עפ"י הוראות הצוואה.

דרורה לא הבינה מדוע כשהיא מורישה את דירת המגורים שעל שמה לאחיין שלה הירושה אינה מחויבת בתשלום מס ואילו כאשר היא מורישה את הנחלה לאחיינית הירושה תחויב בתשלום מס.

 הסברנו לדרורה שמדובר בהחלטות מועצת מקרקעי ישראל ואין טעם לחפש היגיון בכל החלטה וכיום אלו הם פני הדברים ואנו מקווים שבעתיד הם ישתנו.

 

מכיוון שלא היתה ברירה אחרת לקיים את רצונה של דרורה, הסכמנו שכל מה שנותר לנו זה להתפלל שרשות מקרקעי ישראל תשנה את ההחלטה הבלתי שוויונית ובלתי צודקת בעליל ותשווה זכויותיהם של יורשים במגזר העירוני ליורשים במגזר החקלאי ותפתור את האחיינית של דרורה מתשלום דמי רכישה.

 

פניותינו לרשות מקרקעי ישראל, וניסיון לשכנע שמדובר במצב לא תקין בו בעקבות ירושה מחייבים את היורש לשלם תשלום כל כך גבוה כאילו המדובר בעסקת מכר לא צלחו והובהר לנו שעד שלא ישונה נוסח הגדרת "קרוב" זו התוצאה. 

 

להפתעתנו הרבה, בתחילת חודש נובמבר 2020 הודיעה מועצת מקרקעי ישראל, כי היא מסירה את ההתניה שרק בהעברה לקרוב לא יחולו דמי רכישה, וכי מעתה ואילך ניתן יהיה להוריש את הנחלה ולהיות פטורים מתשלום דמי רכישה באמצעות ירושה גם למי שאינו מוגדר "קרוב".

 

לצערנו, דרורה כבר לא תזכה לשמוע על השינוי בעמדת רשות מקרקעי ישראל ועל כך שאחייניתה תוכל לרשום את הנחלה על שמה ללא צורך בתשלום דמי הרכישה אך מבוקשה התגשם באמצעות הצוואה שערכה מבעוד מועד.

סלוגן
דלג על סלוגן

אנחנו כאן בשבילכם לייעוץ והכוונה משפטית

במייל, בפורום ובטלפון – 03-5500661

עבור לתוכן העמוד