צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
 03-5500661

צמצום הפטור ממס שבח לדירה בנחלה שהתקבלה בירושה

קיבלתם נחלה בירושה? זה רק עניין של זמן עד שהפטור הקיים כיום על דירת המגורים עליה אינכם חייבים לשלם מס שבח כיורשים יבוטל או במקרה הטוב יצומצם לתקופת זמן מוגבלת.

כיום, מאפשרים רשויות המס ליורשים אשר ירשו דירה המצויה בנחלה להמשיך ולהנות מהפטור אשר לו היו זכאים ההורים המורישים אם היו מוכרים את הדירה. רוצה לומר שאם בעלי זכויות בנחלה היו מוכרים את הנחלה שברשותם, היה ניתן להם פטור מתשלום מס שבח בגין אותה דירת מגורים, משום שזו דירת מגוריהם היחידה, ולכן אותו הפטור "נשאר" גם עבור היורשים והם יוכלו להיכנס לנעליהם של המורישים ולבקש את קבלת אותו הפטור אשר הוריהם היו זכאים לקבלו מבלי שהדבר יפגע בהם.

 

הפטור ממס שבח ליורש ע"י רשויות מיסוי מקרקעין ניתן כיום רק במידה והוא עומד בתנאים הבאים:

· המוריש היה בעליה של דירה אחת במועד פטירתו.

· היורש הינו בן זוגו של המוריש או צאצא ישיר שלו.

· במידה והמוריש היה מוכר את הדירה היה ניתן לו פטור.

 

אז זהו שהדברים הולכים להשתנות כבר בעת הקרובה...

 

כחלק ממאמצי הממשלה להגדיל את היצע הדירות הקיים בשוק וכחלק מהמלחמה בעליית מחירי הדיור, החליטו במשרד האוצר בשלב ראשון לצמצם את הפטור שאינו מוגבל בזמן ליורשים, אותו הפטור שניתן מכוח זכותם של המורישים. חשוב לציין שכיום אין שום מגבלה על יורשים מתי ברצונם לממש את הפטור של המורישים ובשוק הדירות עומדות אלפי דירות שזכאיות להנות מפטור זה של המורישים.

צמצום משך הזמן שבו יוכלו היורשים להשתמש בפטור עשוי להזרים לשוק הדירות אלפי דירות מידי שנה, דירות הנמצאות בהקפאה עד שהיורשים יחליטו לממש את זכויותיהם בהן.

 

בימים אלו, שוקדים במשרד האוצר על צמצום טווח הזמנים בהם יוכלו יורשים לנצל את הפטור של המורישים ולא לשלם מס שבח על מכירת הדירה.

  • לפי התוכנית המוצעת, מיום בו נפטר המוריש יוכלו יורשיו למכור את הדירה ו/או הנחלה ולנצל את הפטור במשך 24 חודשים בלבד מיום הפטירה.
  • לפי התוכנית המוצעת, יורשים שכבר קיבלו דירה ו/או נחלה בירושה גם לפני שנים רבות יוכלו לנצל את הפטור למשך תקופה של 24 חודשים מיום בו יכנס החוק לתוקף.

שני סייגים קיימים בהצעת החוק:

 

• כאשר יש למוריש בן/בת זוג הוא לא יחויב לנצל את הפטור במסגרת התקופה של 24 חודש.

• כאשר היורש קטין מתחת גיל 18 יתחילו למנות את תקופת 24 החודשים רק מיום הפיכתו לבגיר.

 

על דירה ו/או נחלה שלא תימכר בטווח הזמנים שיקבע בחוק תמוסה לפי הפטורים של היורשים עצמם (אם בכלל קיימים להם פטורים כאלה וזו דירת מגוריהם היחידה) ובהתאם לתקופת הבעלות בנחלה (עפ"י החישוב הליניארי.

 

לחקיקה מעין זו אשר תחייב את היורשים למהר ולממש את זכויותיהם בתוך 24 חודשים, תהיה השפעה ישירה על קיומם של סכסוכי ירושה במושבים שנמשכים שנים רבות בין יורשים, רשויות המס לא יעכבו את מרוץ הזמנים שיקבע בחוק בשל משפטי ירושה ויורשים רבים אשר מצווים בסכסוך ובחוסר הסכמה עם יורשים אחרים על גובה הפיצוי או מי מבין היורשים עשוי לקבל את הנחלה, עשויים להפסיד את הטבת המס כאשר יחלוף המועד הקובע.

 

השלכה נוספת עשויה להיות על הוראות בצוואת המוריש המונעות את מימוש הזכויות בנחלה מהיורשים, בחלק מהצוואות קיימת הגבלת זמן על מכירת הנחלה ו/או מתן אפשרות למי מהיורשים להמשיך ולהתגורר בנחלה עד אחרית ימיו. הוראות מעין אלו גן הן עשויות להביא להפסד וחוסר יכולת להשתמש בפטור שהיה קיים למורישים, פטור העשוי להגיע למאות אלפי שקלים.

 

כאשר הוראות אלו ייכנסו לתוקפן, אנו נשתדל להביאן בפניכם במלואן, ולהציג את הדרכים והאפשרויות החוקיות בהן ניתן יהיה להנות מהפטור ולשלם כמה שפחות.

סלוגן
דלג על סלוגן

אנחנו כאן בשבילכם לייעוץ והכוונה משפטית

במייל, בפורום ובטלפון – 03-5500661

עבור לתוכן העמוד