צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
 03-5500661

הסכם יחסי ממון לבעל זכויות במשק חקלאי

הנטיה הרגשית בעבר היתה שלא לעסוק בנושא של עריכת הסכם ממון בין בני זוג בטרם הנישואים, ודאי וודאי כאשר המדובר בשני בני זוג צעירים אשר חווים את התקופה המרגשת והרומנטית בחייהם ועומדים לפני חתונתם.

ברור הדבר שעצם העלאת הנושא או השאלה האם תסכים/י שנערוך הסכם ממון בינינו? יוצרת תחושת חוסר נעימות, ומלווה בדרך כלל ברגשות מעורבים ורצון להימנע מהעלאת השאלה: "מה יקרה אם חס וחלילה ניפרד?"


כאשר שני בני הזוג מתחילים את חייהם המשותפים מנקודת מוצא כלכלית זהה, ההנחה הרווחת היא, כי במידה ויחסיהם יעלו על שרטון בבוא היום, הם יאלצו לחלק שווה בשווה את כל רכושם אשר נצבר במהלך שנות חייהם המשותפות, ומשכך עריכתו של הסכם ממון
אינה עולה על הפרק.


בשנים האחרונות, חלה עליה במודעות הציבור לצורך בעריכת הסכם ממון אשר נבע ממספר סיבות עיקריות:

 1. עליית שיעור הגירושין בישראל – סטיסטית אחד מכל שלושה זוגות הנישאים עתיד להתגרש.
 2. נישואים מאוחרים - גיל הנישואים מבוגר מאשר בעבר, והצדדים מגיעים לחתונה עם כסף ורכוש שצברו במהלך השנים.
 3. נישואים שניים – כאשר קיים כבר תא משפחתי שאליו מצרפים בן זוג חדש, אולם לא רוצים לפגוע ברכוש ו/או במתנות ו/או בירושה שקיבל אחד הצדדים ממשפחתו.

הצורך בעריכת הסכם ממון נכון ומחויב, על אחת כמה וכמה, כאשר המדובר בבני זוג שאחד מהם הינו בעל זכויות במשק חקלאי או נחלה או כאשר אחד מבני הזוג עתיד לקבל במתנה או בירושה זכויות במשק חקלאי או ממונה כבן ממשיך.

המקרים הנפוצים בהם נערך הסכם ממון בין בני זוג במגזר ההתיישבות הינם:

 1. אחד מבני הזוג עתיד לרשת זכויות בנחלה מהוריו.
 2. אחד מבני הזוג מונה בן ממשיך בנחלה.
 3. אחד מבני הזוג קיבל זכות לפיצול נחלה.
 4. אחד מבני הזוג מתעתדים לבנות בשטח הנחלה של ההורים את בית מגוריהם.
 5. קיומה של מערכת יחסים זוגית ללא נישואין.

ייחודו של ההסכם מכוחו מוענקות זכויות במשקים חקלאיים ועל פיו מועברות זכויות במשק חקלאי אגב ירושה, קרי - הסכם המשבצת, מחייב הגנה על בעל הזכויות המעוניין להינשא בשנית ו/או לקיים מערכת זוגית חדשה, מבלי שהדבר יפגע ביכולת שלו להותיר את הזכויות במשק החקלאי / בנחלה, מחוץ למסגרת הנכסים והרכוש המשותף במערכת הזוגית החדשה.


ההשלכות של פקיעת קשר בין בני זוג אשר יש להם זכויות מלאות או חלקים בנחלה, יכולות להיות גם במקרה של פרידה וגם במקרה של פטירה והן משליכות גם על קיומה של
צוואה. כניסה למערכת יחסים זוגית של בעל זכויות בנחלה, ללא עריכת הסכם ממון מתאים, "מעמידה בסיכון" את כל הזכויות בנחלה ולמעשה בפטירתו של בעל הזכויות בנחלה, יועברו כל הזכויות לבן הזוג החדש גם אם נערכה צוואה המורה אחרת!


הורים רבים המבקשים להעניק לבן/בת את הזכויות בנחלה במתנה או למנות את הבן/בת כבן ממשיך בנחלה, מתנים את הענקת המתנה או מינוי הבן הממשיך בעריכתו של הסכם ממון בין בני הזוג, אשר יגדיר את מערכת הזכויות בין בני הזוג במקרה של פטירה או פקיעת הקשר.

 
קיימים מספר סוגים של הסכמי ממון:

 1. הסכם ממון לפני נישואין.
 2. הסכם ממון לאחר נישואין.
 3. הסכם ממון לידועים בציבור.

הסכם ממון שנערך בצורה נכונה מקצועית וזהירה, יגן על האינטרסים של כל הצדדים בצורה מאוזנת, וימנע חיכוכים וסכסוכים עתידיים בין הצדדים.

הניסיון מלמד שהתייחסות נכונה ומקצועית לעריכת הסכם הממון קודם הנישואין או כניסה למערכת זוגית חדשה, במיוחד כאשר בין הנכסים קיימות זכויות במשק חקלאי, מונעת תסבוכות מיותרות בעתיד, לבני הזוג ולכל בני המשפחה המתגוררים בנחלה.


מנסיונינו בתחום המושבים, מינויו של בן ממשיך
והורשת משקים ונחלות, קיימת חשיבות עצומה לעריכת הסכם ממון קודם נישואין, על מנת להבטיח, כי אכן בעתיד יועברו הזכויות למי שאכן הכוונה היתה להעבירן אליו, ומבלי שהזכויות בנחלה ימצאו דרכן אל מחוץ למשפחה.


דווקא במשקים חקלאיים, בהן ניתן לבנות יותר מיחידת מגורים אחת על המשק אולם לא ניתן למכור חלקים מתוך המשק, כי אם את כל המשק כמכלול אחד, קיימת חשיבות רבה לעריכת הסכם ממון.

עבור לתוכן העמוד